Stort intresse för själavårdskurs

Själavård för kristna är en oerhört viktig uppgift i församlingen.

Själavård för kristna är en oerhört viktig uppgift i församlingen.

I helgen arrangerade Citykyrkan en introduktionsdag till en kommande kurs i själavård. Trots vackert vårväder dök många upp i Mahognysalen där en av initiativtagarna, Gertrud Storsjö, inledde dagen med att undervisa om själavård är för kristna. Med tre olika bilder från Bibeln presenterade hon tre sidor av själavård, och började i Jesu liknelse i Matteusevangeliets trettonde kapitel om såningsmannen och de olika jordkvaliteerna som hans frön föll i.
- Själavård förbereder vårt hjärtas jordmån för att ta emot Guds ord och få Ordet att bära frukt i våra liv, sa Gertrud Storsjö.

Hon fortsatte med att berätta att Bibeln talar om att vi ska vara kärl för hedersamt bruk. För att bli detta behöver vi hjälp med att slipa och forma våra liv, menade Gertrud. Själavård ger oss den hjälpen och slipar bort det som hindrar oss från att bli använda i Guds rike.

Den tredje bilden som Gertrud tog upp var Bibelns berättelse om när Jesus uppväcker Lasarus från döden. Med ett ord talade Jesus och Lasarus stod upp inne i graven. Efter det sa Jesus åt sina lärljungar att de skulle gå och befria honom från liksvepningen och det som gjorde att han fortfarande såg död ut.
- På samma sätt, då vi blivit födda på nytt och kommit över från döden till livet, så bär vi med oss saker från det förflutna som vi behöver bli fria från, sa Gertrud.
- Själavård kan hjälpa oss att bli helt fria från sånt som bundit oss och hindrat oss från att bli vad vi är ämnade till.
Deltagarna fick också lyssna på personliga vittnesbörd från ett par personer som berättade hur själavård hjälpt dem ur olika situationer.

Start för Citykyrkans själavårdskurs blir den 5 september i år. Syftet med kursen är att allt fler ska lära sig hur man kan på ett effektivt sätt hjälpa varandra och andra.
Kursen är till för förbönsteamen i församlingen samt för de som jobbar med Café Liv och med ungdomarna på fredagkvällarna. Övriga i församlingen som också är intresserade är välkomna.
Dörren står också öppen för dig som kämpar med problem. Vid varje kurstillfälle kommer det beredas rum för samtal och förbön i just ämnena för dagen.

Mer information och detaljerat kursinnehåll tillkännages i augusti. Då öppnas även för anmälan till kursen.