Insamling pågår för julpaket till Minsk 2009

Just nu pågår insamlingen till Citykyrkans julgåva till pingstförsamlingen i Minsk i Vitryssland, en församling som stått i nära relation med Citykyrkan i Stockholm under 30 års tid. Julpaketen innehåller kläder, mat och andra förnödenheter.
Daniel Andréasson, ungdomspastor i Citykyrkan, berättar att målet att samla in 45 000 kronor till julpaketen är inte långt från nått.
- Just nu har vi samlat in runt 35 000 kronor. Ett julpaket kostar 250 kronor och de flesta kan nog ge fyra julpaket, säger Daniel Andréasson.

Parallellt pågår även en insamling till församlingens kyrkbygge som pågått under en längre tid, men stått still på grund av att man inte haft de medel som behövs för att färdigställa kyrkan.

>> Klicka här för att ge en gåva till Julpaketen, via Payson

>> Klicka här för att ge en gåva till Kyrkbygget, via Payson

Du kan även ge till de båda ändamålen genom att sätta in pengar på församlingens Plusgiro 19 89 97 – 9 respektive Bankgiro 885-4945. Märk talongen eller internetinbetalningen ”Julpaket 2009″ respektive ”Kyrkbygge Minsk”.

Dela med dig

  • Facebook
  • TwitThis
  • Google
  • Pusha
  • Maila artikeln!
  • Skriv ut artikeln!