Stilla veckan i Citykyrkan
Den viktigaste högtiden i den kristna världen inleds med Palmsöndagen den 5 april. Det var på den dagen som Jesus red in i Jerusalem under folkets hyllning. Bara några dagar senare startade en av Jesu lärljungar, Judas Iskariot, den process som kom att leda till Jesu död, men också hans uppståndelse och seger över synden och döden.
Runt om i världen gör man sig under Passionstiden och Stilla veckan påmind om det lidande som Jesus från Nasaret gick igenom, för att slutligen betala priset för all sjukdom, smärta och synd som fanns och kommer att finnas i världen. I Citykyrkan samlas vi vid flera tillfällen till gudstjänst under Stilla veckan.
Getsemanestund - Skärtorsdag den 1 april kl 18.00 i Citykyrkan
På kvällen innan Jesus blev förrådd samlades han och hans efterföljare för att fira en av judendomens viktiga högtider, påsken. Det var då som Jesus instiftade det som kristna i dag kallar för nattvard, eller brödsbrytelse. Vid måltiden tog Jesus upp en brödkaka och bröt isär den och sa att de skulle äta av brödet, för det var hans kropp. Sen tog han en kopp vin och bad dem dricka av vinet, för det var hans blod. Ett förbundsblod, som är utgjutet för många till syndernas förlåtelse.
Getsemanestunden är en meditativ gudstjänst, med lovsånger och bibelläsning där vi också firar Herrens måltid tillsammans.
Korsvandring - Långfredag den 2 april kl 13.00 vid St:a Clara kyrka
Dagen som idag kallas långfredagen var den dag då Jesu dödsstraff trädde i kraft och han hängdes på korset. Korset var en vanlig avrättningsmetod som användes av det romerska imperiet. I dag har korset blivit en symbol för kristna över hela världen. Korset talar om Jesu död, men vittnar samtidigt om hans uppståndelse från döden och den seger han vann över den. På grund av det han gjorde på korset kan alla människor räddas undan en evig död och bli av med sina sjukdomar och smärtor.
Under dagen deltar Citykyrkan i St:a Clara kyrkas korsvandring. En traditionell vandring i Stockholms city med ett kors som stannar på några platser där vi ber för människorna i vår stad. Vandringen startar vid St:a Clara kyrka och avslutas med gudstjänst på Sergels torg.
Uppståndelsegudstjänst - Påskdagen den 4 april kl 11.00 i Citykyrkan
På den första dagen i veckan gick de tidigt på morgonen till graven med de välluktande kryddor som de hade gjort i ordning. De fann att stenen var bortrullad från graven och gick in men fann inte Herren Jesu kropp. När de inte visste vad de skulle tro, se, då stod två män i skinande kläder framför dem. Kvinnorna blev förskräckta och böjde ansiktet mot marken, men de båda männen sade: ”Varför söker ni den levande bland de döda? Han är inte här, han har uppstått. Kom ihåg vad han sade till er, medan han ännu var i Galileen. Han sade att Människosonen måste utlämnas i syndiga människors händer och korsfästas och uppstå på tredje dagen.”
Lukasevangeliet
Påskdagen är den största festdagen för kristna, och du är välkommen till Citykyrkan att fira Jesu uppståndelse tillsammans med oss i en festgudstjänst. Kristna över hela världen stämmer in i frasen ”Han är uppstånden – ja han är sannerligen uppstånden!”






